Урок математики у 5 класі
Тема:
множення десяткових дробів на розрядну одиницю.
Мета: сформувати в учнів уміння множити десяткові дроби на
розрядну одиницю, закріпити навички виконання дій над десятковими дробами;
розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес; виховувати активність,
наполегливість у праці, колективізм.
Обладнання: опорна схема для множення чисел на розрядну
одиницю, довідкові таблиці, картки для математичних тестів, таблиця з
прорізами, сигнальні картки, схема для складання фрази, конверти з прикладами,
задачі на картках.
Тип уроку: формування знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку (1 хв.).
ІІ. Повідомлення теми і мети (1 хв).
Учитель. Діти, ми вже досить довго гостюємо у країні Десяткових
дробів. Ви не тільки спостерігали за мешканцями цієї країни, а й багато чого
навчилися. Давайте пригадаємо, що ж ви умієте? (Діти пригадують).
Сьогодні ми повинні навчитися
множити десяткові дроби на розрядні одиниці (повідомляю мету уроку). Але
спочатку послухайте, яка цікава історія трапилася з десятковим дробом 13,245.
(Записую на дошці 13,245.)
ІІІ. Виклад нового матеріалу (5 хв).
Казкова історія.
Якось Кома, яка завжди сумлінно
виконувала свою роботу у дробі 13,245, застрайкувала. «Що я бачу? – подумала
вона. – Спину трійки і лице двійки. Та є ще багато цифр, з якими я не
зустрічалася». І вирішила вона
подорожувати. Про те, щоб залишити дріб, у неї не було й думки. Вона знала, що
на ній тримається весь дріб, якби Кома залишила його, він неминуче б зник. «Має
бути вихід», - міркувала вона. У таких сумних роздумах Кому побачив загін
Розрядних одиниць під командуванням генерала Множення, який проходив поряд.
Зустрівши дріб 13,245, генерал скомандував: «13,245 · 10». І кома не зчулася,
як пересунулася на одну цифру вправо і стала між двійкою і четвіркою:
13,245 · 10 =
132,45.
Потім прозвучала команда: «13,245
· 100», і кома опинилася між 4 і 5:
13,245 · 100 =
1324,5.
«Які ще є гарні цифри», -
розглядала все навкруги вона. Але потім генерал Множення відправив до дробу
13,245 розрядну одиницю 0,1 і Кома знайшла свою позицію між 1 і 3,
пересунувшись на одну цифру вліво:
13,245 · 0,1 =
1,3245
А далі почулася команда: «13,245
· 0,01».
І кома не зрозуміла, що з нею
відбувається. Якась сила винесла її перед одиницею і раптом з’явився, неначе з неба впав, нуль. І вона
опинилася між 1 і 0:
13,245 · 0,01 =
0,13245
Та от до дробу 13,245 підступила
Розрядна одиниця 0,001. І кома побачила, що знову, неначе з неба, впав ще один
0:
13,245 · 0,001 =
0,013245
Та раптом у загоні Розрядних
одиниць збунтувалася Розрядна одиниця 1000:
«Чого мого молодшого брата 0,001 випустили, а мене, 1000, не
випускаєте?» На що генерал Множення зауважив: «Я турбуюся про нашу Кому. Проте,
коли ти так рвешся в бій. То йди».
13,245 · 1000 =
13245.
І Кома знову відчула, як якась
невидима сила поставила її спочатку після 5, а потім зовсім відкинула від цифри
подалі. «Чому це так? Невже я не
потрібна?» - подумала вголос Кома і сльози бриніли в її голосі. «Такі правила
математики. Тебе при множенні дробу на 1000 перенесли на три цифри вправо», -
втішав її генерал Множення.
А тут Розрядна одиниця 10000
також захотіла помножитись:
13,245 · 10000 =
132450.
І кома, знову відкинута вбік,
побачила, як до 5 спустився, наче з неба, один 0. а генерал Множення пояснив:
«От тепер Кому перенесли на 4 цифри вправо. І, Комо, не сумуй більше, віднині
мої солдати, Розрядні одиниці, будуть тебе часто провідувати і ти знову і знову
будеш зустрічатися з різними цифрами. А для того, щоб ти була готова до всього,
я тобі залишу наші правила з математики.
(Вивішується опорна схема.)
13,245
0,1 10
0,01
100
0,001
1000
|
Кома дивилася на таблицю і
думала: «при множенні на 10 мене переносять на одну цифру вправо. При множенні
на 100 – на дві, при множенні на 1000 – на три. При множенні на 0.1 – на одну
цифру вліво, при множенні на 0,01 – на дві цифри вліво, на 0,001 – на три цифри
вліво. Зрозуміла: переносять мене на стільки цифр, скільки нулів має розрядна
одиниця. Але чому саме так?»
Діти, давайте допоможемо Комі
розібратися в цьому.
IV.
«Мозковий штурм» (5 хв).
На дошці записані всі рівності..
Вислуховуються відповіді учнів.
Висновок. Все випливає з правила
множення десяткових дробів. Доводиться
множити лише на 1, а потім відокремлювати в добутку стільки цифр справа комою,
скільки їх в обох множниках разом.
V.
Осмислення вивченого матеріалу (5 хв).
1. Вивішується таблиця з
прорізами між цифрами, у які можна вставити кому.
0
|
0
|
0
|
3
|
4
|
7
|
8
|
9
|
0
|
0
|
0
|
Спочатку вчитель ставить кому
після 3. Учні підходять до таблиці по черзі і множать даний дріб на розрядні
одиниці, які пропонує вчитель, ставлячи кому у відповідні прорізи між цифрами.
2. Щоб краще запам’ятати правило, виконується
така вправа. Якщо вчитель пропонує завдання, у якому кому потрібно перенести
вліво, учні піднімають ліву руку і на ній стільки пальців, на скільки цифр
переноситься кома. Якщо ж вправо – то праву руку.
3. Виконання тестових
завдань
Потрібно вибрати правильну
відповідь і підняти одну з карток А, Б, В, Г, яка відповідає їй. В учнів на
партах є конверти з картками виду (А, Б, В, Г). Завдання пропонуються на
таблицях.
Завдання 1. 0,0345 ·
1000
А. 0,345 Б. 3,45 В. 34,5 Г. 345
Завдання 2. 5,25 · 0,01
А. 52,5
Б. 525 В. 0,525 Г. 0,0525
Завдання 3. 0,034 ·
10
А. 0,34 Б. 0,0034 В. 3,4 Г. 34
Завдання 4. 12,3 ·
0,001
А. 0,123 Б. 0.0123 В. 1,23 Г. 1230
Завдання 5. 2,3 · 100
А. 23 Б.0,23 В. 230 Г. 0,023
Відповіді. 1. В; 2. Г;
3. А; 4. Б; 5.В
VI.
Розв’язування вправ.
(Фронтальна робота 5 хв.)
Учитель. Увага! Тільки-но поштовий голуб приніс мені два листи.
(Виймає два конверти.) Один лист від Незнайка, а другий – від мага і чарівника
Гаррі Потера. Вони просять допомогти розв’язати приклади. Бо трохи підзабули
правила. З якого листа почнемо?
Діти по черзі виходять до дошки і
розв’язують приклади, дістаючи їх з того конверта, з якого бажають. Інші учні
записують умови у зошит, розв’язують приклади, а потім сигналізують про
правильність виконання за допомогою прямокутників, які є в кожного на парті.
Один бік прямокутника зафарбований у червоний колір (відповідь неправильна) у
зелений – другий (відповідь правильна).
Приклади від Незнайка
Приклади від Гаррі Потера
1) 23,5 · 0,1;
1) 7,35 · 100;
2) 7,13 · 10;
2) 0,35 · 1000;
3) 5,345 · 1000; 3)
39,6 · 0,01;
4) 125,8 · 0,01;
4) 5,6 · 0,001;
5) 1,0345 · 1000; 5) 0,7 · 10;
6) 1390,6 · 0,001. 6)
5,9 · 0,1.
VII.
Хвилина відпочинку (1 хв).
Учитель. Якось я випадково підслухала розмову Зайця і Вовка. «Що
більше: 1м³ чи 1м²?» - запитує Заєць
Вовка.
«Звичайно, метр кубічний!» - не
замислюючись, відповідає той.
А ви як думаєте?
Відповідь. Це одиниці різних
розмірностей, тому порівнювати їх не можна.
VIII.
Робота в групах (5 хв).
В учнів на партах лежать
«Довідкові таблиці». Учні працюють у групах по чотири (дві парти поряд).
Розв’язавши завдання, записані на дошці, з використанням таблиці, вони
розшифровують за схемою вислів одного із
стародавніх мислителів.
Довідкова таблиця
Перетворення величин за допомогою множення десяткових
дробів
на 10, 100, 1000 …
1кг
= 1000г, тому 3,14кг = 3140г
(3,14
· 1000 = 3140)
1ц
= 100кг, тому 7,3ц = 730кг
(7,3
· 100 = 730)
1га
= 10000м²,
тому
3,254га = 32540м²
(3,254
· 10000 = 32540)
|
Завдання.
Виразити:
1) 7,8кг у грамах;
2) 7,8грн у копійках;
3) 3,25км у метрах;
4) 3,25ц у кілограмах;
5) 0,16т у кілограмах;
6) 0,16а у м².
Схема
|
У результаті правильного розв’язування утворюється фраза:
«З нічого нічого не буває». (Тіт Лукрецій Кар).
IХ. Перевірка здобутих знань (5 хв).
Для перевірки знань учні за бажанням об’єднуються у дві
групи. Перша група розв’язує задачу (найвищий бал за урок 10), друга група пише
математичний диктант, у якому 9 завдань. Вартість 1 завдання – 1 бал. Бали
виставляються за бажанням. Учні обмінюються зошитами і звіряють відповіді з
відповідями учителя.
Учні, які розв’язували задачу, здають аркуші для
перевірки.
Математичний
диктант.
1) Збільшити 9,85 у 10 раз;
2) 32,5 · 0,1;
3) 3,25 · 1000;
4) 0,18 · 100;
5) 13,49 · 0,001;
6) Розв’язати рівняння: х : 0,01 = 2,3
7) Виразити у метрах 7,5км;
8) Виразити у кілограмах
2,35ц;
9) Порівняти 13,5кг і 1400г.
Задача. Вовк
побіг за Зайцем, коли відстань між ними біла 100м. Заєць біг зі швидкістю
0,01км/с. Вовк - зі швидкістю 0,006км/с.
Яка відстань буде між ними через 10с? Чи зможе Вовк наздогнати Зайця?
Х. домашнє
завдання (1 хв).
Обчислити значення виразу:
1) 3,007 · 10 + 5,03 · 100;
2) 0,025 · 100 + 0,04 · 0,1;
3) 0,0002007 · 100000 –
0,075 · 100 + 32,5 · 0,01.
ХІ. Підсумок
уроку (1 хв).
. Визначення
переможця гри. Оцінювання знань учнів.
Коментарі
Дописати коментар